مقـــالات مرتبط بـا ورق کامپوزیت

مقـــالات طــلوع بـــاند

1399/09/27 : تاریخ مطلب طراحی نما غیر اصولی چیست؟


طراحی نما غیر اصولی چیست؟

حتماً تا به حال به افراد یا شرکت هایی برخورد کرده اید که علی رقم ادعایی که در بحث طراحی نما دارند، نمی توانند کیفیت لازم را ارائه دهند. این افراد و شرکت ها عمدتاً طراحی نما را فقط با دانش اندکی که از نرم افزارهای طراحی نما دارند، انجام می دهند. آنها فقط قوائد فنی را در نظر می گیرند و سعی می کنند با به هم پیوستن و جداسازی چند خط، طراحی نما را انجام دهند. واقعیت این است که طراحی نما فراتر یک طراحی ساده است. طراحی نما در مورد قسمتی از ساختمان صحبت می کند که پیشانی ساختمان شماست. جلوه و مظهر ساختمان شماست. اولین نقطه جلب نظر مثبت مخاطبان در مورد ساختمان شماست.

ساختمان های منزوی:

فرقی نمی کند کاربری ساختمان چیست یا بزرگ است یا کوچک. اگر طراحی نما به صورت اصولی انجام نشود ساختمان شما منزوی می شود. نمایی که هیچ هماهنگی بصری با دیگر ساختمان های مجاور ندارد. نه از طریق متریال و نه از راه طراحی هیچ ارتباط هماهنگی بین آنها و همسایه ها نیست. گویی تا دیروز وجود نداشته اند و یکباره وسط یک محله سبز شده اند. دلیل این انزوا روشن است. ساختمان هایی که نتوانند عضوی از یک محله باشند و بر طبق نظم منطقی موجود شکل نگرفته باشند به ناچار به انزوا می روند. آپارتمان های چنین ساختمان هایی دیرتر به فروش میرسد و معمولاً قیمت پایین تری حتی نسبت به ملک دیوار به دیوار خود دارند. در طراحی نما اصولی یکی از ضروریات، ایجاد ارتباط بصری و هماهنگی با اکثریت ساختمان های مجاور است.

نماهایی ساکن و بی روح:

اگر اصول ساده طراحی نما انجام نشود، ساختمان ضربه بزرگی خواهد خورد. یکی از اصول عمومی در طراحی نما که برای تمام نماها در نظر گرفته می شود، ایجاد حس پویایی و سیالیت در نمای ساختمان است. ساختمان هایی که طراحشان کار بلد نیست متاسفانه تبدیل به ساختمان هایی می شوند که بی روح و ساکن هستند. هیچ تحرک و انرژی در طرحشان نیست و عموماً چهره ای یکنواخت دارند. در روانشناسی اینگونه نماها و در معرض دید بودن هر روز ممکن است افسردگی پنهان را به دنبال داشته باشند. طراحی نما اصلاً کار سختی نیست به شرط آنکه طراح علاوه بر دانش فنی اطلاعات بالایی نیز در این زمینه داشته باشد. داشتن تجربه در طراحی نما نیز مانند تمام مهارت ها کمک کننده است. طراح می تواند با خطوط عمودی و افقی هارمونیک این پویایی را در طراحی نما ایجاد کند.

ساختمان هایی که شما را گیج می کنند:

هنوز نیز برخی از این ساختمان ها در شهرمان وجود دارند. ساختمان هایی که شما با دیدن نمای آنها حسابی گیج می شوید. نمی توانید تشخیص دهید که کاربری این ساختمان چیست. در ابتدا فکر می کنید که شاید یک ساختمان اداری باشد زیرا بیشتر ذهن شما با دیدن نمای ساختمان به یاد ساختمان های اداری افتاده است. ولی متوجه می شوید که این ساختمان مسکونی است. طراحی نما به صورت اصولی می بایست به گونه ای صریح و روشن کاربری را به اطلاع مخاطبان برساند. شما می بایست با نگاه اول بفهمید که با چه ساختمانی مواجه شده اید. این اصل بیشتر برای ساختمان های اداری و تجاری اهمیت دارد. زیرا معمولاً ساختمان های بلند تر و شلوغ تری هستند.

 

 

 

   نظرات :  

 


از طریق فرم زیر نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال نمائید.

ساعت و تاریخ :

22:05- 1403/3/25

 

 

 

 

 

برای تماس مستقیم و دریافت پشتیبانی از طریق گروه تولـیدی طــلوع فرم مندرج در لینک روبرو را به دقت پرنمایید.